Krásná Nice

Dva dny tohoto týdne jsem měl možnost pracovně strávit ve francouzském městě Nice. Nice je centrem Azurového pobřeží či Francouzské riviéry a je to město, které vás okouzlí hned na první pohled. A stačí ten pohled z letadla. Před vámi se nabízí krásná scenérie moře, starověkého města a hor. Zdá se, že letadlo přistane na vodě, ale jak to tak bývá, trefuje se pilot přesně na runway, který se nachází na uměle vytvořeném poloostrově.

O Nice by se dalo napsat spousta informací. Je to páté největší francouzské město, které často střídalo své vládce a jsou zde silně cítit italské a další vlivy. V současnosti žije hlavně turismem a je druhou nejnavštěvovanější destinací v zemi galského kohouta. Turistům nabízí vše, co potřebují: letiště, ubytování, pláže, stylové restaurace i doprovodný program. Historické centrum si zachovává svoji středověkou atmosféru, nechybí katedrála, úzké ulice plné restaurací a hladových turistů i domácích, anglická promenáda (nazvaná podle prvních dovolenkářů) a přístav plný výletních lodí či plachetnic.

Protože s blížícími se komunálními volbami přemýšlím i o Brně, nedalo mi se nezamyslet nad tím, co nám v Brně schází. Obě dvě města jsou zhruba stejně velká, ale mají naprosto jiné podmínky: Brno nemá moře ani dvoutisícovky za humny, nejezdí do něj miliony turistů a v okolí nenajdete místa typu Cannes či Monako. Přesto má Nice několik věcí, které by mohlo mít i Brno: je to čistota, která ve Francii překvapí, jsou to kvalitní služby, které se nesnaží okatě na turistovi vydělat, a je to důraz na tradice. Bylo vidět na každém kroku, že obyvatelé Nice jsou na svém město hrdí a to právem. V centru najdete nádherný trh s ovocem, zeleninou, ale i květinami, a pravidelně se zde konají tradiční kulturní akce.

Dva dny v Nice, to byla jen nesmělá ochutnávka. Au revoir.

Napište reakci

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>