Přidělování bytů: pořadník ano či ne?

Na březnovém zastupitelstvu byla jako jeden z projednávaných bodů diskutována kontrolní zpráva magistrátu, která se věnovala systému přidělování bytů v naší městské části. Vzhledem k tomu, že v Černovicích máme nejvíce městských nájemních bytů na obyvatele ze všech městských částí, domnívám se, že jde o zásadní problematiku. Jak zpráva ukázala, tak není úplně vše v pořádku a bylo nalezeno poměrně dost chyb. Některé chyby jsou méně závažné (podoba písemností), jiné si zaslouží větší pozornost. Především skutečnost, že bytová komise, která je poradním orgánem rady a pro radu připravuje návrhy na přidělení bytů a boduje jednotlivé uchazeče, v mnoha případech chybovala, přidělovala body naprosto chybně a někdy by se dalo říct podle názoru konkrétního člena komise, je podle nás závažná.

Kromě uvedených problémů bych rád upozornil ještě na jinou skutečnost, kterou jsme opakovaně kritizovali ještě jako členové rady. Zastupitelstvo městské části schvaluje pravidla pro přidělování bytů, která v případě Černovic obsahují pouze kritéria pro přidělování bodů těm, kdo si zažádají o byt. Chybí jakákoliv zmínka o tom, k čemu a jak se tyto body využívají. V Brně-Černovicích bytová komise provede bodování dle těchto pravidel a navrhne radě nového nájemníka a jeho náhradníka. Logicky byste čekali, že byt dostane ten, kdo má nejvíce bodů a vyhovuje mu daná velikost bytu, který je k dispozici. Bohužel takto logicky to většinou neprobíhalo a dost často dostal přednost někdo jiný s poukazem, že neexistuje žádný pořadník.

I proto jsem na zasedání zastupitelstva navrhl jednoduché doplnění současně platných pravidel, jehož cílem bylo reagovat na zmíněnou kontrolu a především zakotvit povinnost pro radu řídit se přidělenými body, tedy mít pořadník.  Vzhledem k tomu, že návrh byl přednesen až na zastupitelstvu a nebyla možnost ho předem diskutovat, byla rada pověřena, aby se tímto návrhem zabývala. Pevně věřím, že odpovědní členové rady a posléze i zastupitelé si uvědomí, že systém, který bude přesně nastavený, bude transparentní a omezí co nejvíce subjektivní hodnocení jednotlivých radních či členů bytové komise, je pro Černovice vhodný a prospěšný.

Ing. Ladislav Kotík, zastupitel (TOP 09)

 

2 odpovědí “Přidělování bytů: pořadník ano či ne?”

  1. Jak vidno, v Kohoutovicich se opravdu nejede podle poradniku. A v dnesni dobe, kdy pravidla a transparentnost maji pro obcany cim dal vetsi vyznam, je mozna nacase pravidla pro pridelovani bytu zmenit. Omezit moc rady, uvahy bytove komise bud omezit nebo pretavit do lepsiho bodoveho hodnoceni a byty s dluhem nabidnout i vsem zadatelum z prvnich pozic poradniku. Predevsim ale zakotvit jako vychozi princip, ze moznost ziskat uvolneny byt dostanou zadatele podle poradi bodoveho hodnoceni.

    Odpovědět

Napište reakci

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>