Proč se bát indexu podlažní plochy?

kamenky2Už jste o něm možná slyšeli, ale nevíte, co je zač. Možná si i říkáte, že vás něco takového nemusí moc zajímat. Pokud bydlíte v Černovicích, tak by vás ale tento ukazatel v souvislosti s nově plánovaným sídlištěm Kaménky zajímat měl. Obecně řečeno se jedná o ukazatel, který určuje intenzitu využití daného území a to, jak plošně, tak i do výšky. Přesný výpočet se provádí na základě podílu součtu podlažních ploch ve sledovaném území a celkové plochy sledovaného území.

Ještě stále si to neumíte představit? Dám vám jeden příklad. Pokud byste na celém území 100 metrů čtverečních postavili jednopatrovou budovu na polovině plochy, vychází index na 0,5.

Abychom ale nezůstali jen u teorie, vypočítal jsem index podlažní plochy pro část území tzv. horního sídliště v Černovicích (jedná se o ulice Kneslovu, Krausovu a část ulice Olomoucké). Index zohledňuje to, kolik místa zabírají jednotlivé domy a jak jsou tyto domy vysoké. V této oblasti mi vyšel index podlažní plochy na 1,2. Nově plánované sídliště má díky rozhodnutí Odboru pro územní plánování a rozvoj Magistrátu města Brna index 1,8. Původní hodnoty přitom byly v rozmezí 0,6 – 0,9. Pokud byste si chtěli tuto výšku představit, tak to odpovídá situaci, kdy by bytové domy ve výše vymezené oblasti měly osm pater (v současnosti mají 4 nebo 5).

2 odpovědí “Proč se bát indexu podlažní plochy?”

Napište reakci

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>