Co se povedlo?

Zastavení stavby sídliště Kaménky = Starat se o místo, kde žijeme

kamenky2Projekt sídliště Kaménky by znamenal obrovské problémy pro současné obyvatele Černovic i celého města Brna. Ze začátku jsem byl v úsilí o zastavení této stavby skoro sám a TOP 09 byla jedinou stranou, která na problém upozornila ve volbách a dlouhodobě proti němu hlasovala. Ukázalo se, že lidé se přeci jen zajímají o místo, kde žijí, a zvedla se vlna odporu, která přešla v četná jednání s investorem i politiky. Výsledkem je soudní zrušení navýšení indexu podlažní plochy a současné rozhodnutí vedení města o vypsání urbanistické soutěže na celou lokalitu. Více informací kolem plánovaného sídliště najdete v článcích na mém webu nebo na www.sidlistekamenky.cz

Černovické sdružení = Každý chceme někam patřit

V roce 2012 jsme v městské části Brno-Černovice založili spolek s názvem Černovické sdružení. Našim cílem bylo oživit do té doby chudý komunitní život v této městské části. Začali jsem pořádat trhy, cestovatelské besedy či procházky po městské části. Za 4 roky se uskutečnilo skoro 100 akcí a tým sdružení dnes čítá skoro 30 osob. Více informací o sdružení najdete na www.vcernovicich.cz

Festival Překročme řeku = Krása skrytých míst

Začalo to nápadem uspořádat neckyádu a skončilo již dvěma ročníky festivalu, na který přišly tisíce lidí. Kromě vlastního festivalu projekt Nábřeží Svitavy zahrnuje i oživování celého prostoru, výrobu laviček, celoročně fungující web s informacemi o nábřeží nebo mapku zajímavých míst na nábřeží. Více informací na www.nabrezisvitavy.cz.

Otevřenost nade vše

Poskytování jasných a otevřených informací je preventivním nástrojem, jak předcházet korupci a dalším nešvarům v politice. Když jsem byl místostarostou městské části Brno-Černovice zavedli jsme tehdy revoluční zveřejňování všech veřejných zakázek do 40 000 Kč. I dnes je to krok, který je mezi městy a obcemi této velikosti spíše výjimečný. V roce 2016 jsme požadovali nahrávání zasedání zastupitelstva. To nebylo schváleno a tak jsem si vyřídil povolení a s kolegy realizoval toho nahrávání sám. Výsledek? Po několika nahrávkách se nakonec vedení radnice rozhodlo tyto nahrávky pořizovat.

Lokální paměť = Bez znalosti minulosti nepochopíme současnost

Místo a doba, kde žijeme nespadla jen tak z nebe. Historie po staletí utváří prostředí, ve kterém se nyní pohybujeme. Proto je důležité ji znát. Součástí naší snahy o seznámení se s dějinami místa, kde žijeme, jsou pravidelné historické besedy a procházky i další aktivity. Největším projektem v tomto směru je zpracování historie bývalého kostela sv. Floriána v Brně-Černovicích. Jeho osudy byly představeny na výstavě, která se konala v rámci Noci kostelů. V letošním roce se podařilo na místě bývalého kostela vysázet květinové záhony.

Nebát se

I z opozice se toho dá hodně prosadit. Jen je třeba se nebát a jít do toho naplno. Před komunálním volbami v roce 2014 se tehdejší vedení radnice pokusilo prodat firmu Pískovna Černovice. Byl to zjevně dlouhodobě připravený tah, přesto se nám ho podařilo zastavit. Stejně tak se například nerealizovala finanční i místem nevyhovující nástavby mateřské školy a po volbách bylo zvoleno levnější řešení, které je více ohleduplné k okolí.