Jeden římský typ

Týden před letošními Velikonocemi jsem měl tu možnost se  Římě zúčastnit setkání pořádaného Papežskou radou pro laiky, které se věnovalo přípravě Světového setkání mládeže v Krakově. Bydleli jsme kousek od Říma a tak jsme se rychle dvakrát přesunuli do Věčného města. Při jedné z návštěv jsem kamarádům z Německa ukázal části Říma, které nejsou tak plné turistů, a představují tu skutečnější tvář Říma.

Jedná se především o čtvrť Trastevere a vrcholek nazvaný Gianicolo. Trastevere znamená česky Zátibeří a leží na západním břehu řeky Tibery. Na rozdíl od ostatních částí Říma si tato část zachovala svoji středověkou tvář a i když už dnes i tam míří poměrně hodně turistů, připadáte si zde stále jako v menším italském městě. Můžete navštívit jeden z nejstarších římských kostelů Santa Maria in Trastevere a projít se úzkými dlážděnými uličkami. Posedět můžete v jedné z mnoha kaváren či restaurací nebo třeba jen na fontáně před již zmíněným kostelem.

Úzkými uličkami se potom můžete vydat na vrcholek Gianiocolo (česky někdy zvaný Janikul). Najdete zde nejen velkou sochu Garibaldiho, ale především nádherný panoramatický pohled na Řím. Ta drobná námaha při stoupání na vrcholek se určitě vyplatí. Při cestě zpět směrem k Vatikánu doporučuji navštívit kostel svatého Onorfia, který je jednou z prvních renesančních staveb a kde je pohřben slavný italský básník Torquato Tasso.

 

Napište reakci

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>