Hovory od kruháče – 2. díl

Zatímco mí přátelé z Černovického sdružení mučí své nohy a hlavy při našich tanečních pro dospělé, já si sedím vzdušnou čarou 871 metrů od kruháče a píšu druhý díl těchto hovorů. Dnes bych se chtěl věnovat především několika novinkám v oblasti dopravy a územního rozvoje, které v blízké či vzdálenější budoucnosti ovlivní život v Černovicích. Pozitivní je, že to bude převážně ovlivnění kladné.

Dopravní uzel a parkoviště P+R na Olomoucké

Zdroj - facebooková stránka TOP 09 Brno-Židenice
P+R Olomoucká (Zdroj – facebooková stránka TOP 09 Brno-Židenice)

Vždycky, když jdu kolem černovického vlakového nádraží, tak si říkám, že je škoda, že není více využíváno. Pro dopravu třeba z Vyškovska je to ideální dopravní prostředek a zastávky Tržní či Životského umožňují rychlý přestup a dopravu centra i do blízkých městských částí. Tuto výhodnou polohu oblasti na pomezí Černovic a Židenic by měl využít projekt parkoviště Park and Ride na Olomoucké. V rámci postavení záchytného parkoviště by mělo dojít i k napřímení tratě tramvajové linky do Líšně. V plánu je i přemístění železniční zastávky Brno-Černovice do tohoto prostoru. Realizace tohoto kroku by podle mě byla logická, ale dle vyjádření SŽDC souvisí s přemístěním hlavního nádraží a je tak v nedohlednu.

Cyklopruh na ulici Olomoucká

Další pozitivní zprávy jsou určeny cyklistům. Na ulici Olomoucká by měly být zavedeny obousměrné vyhrazené pruhy pro cyklisty. Konkrétně bude pruhy opatřen úsek od křižovatky s ulicí Ostravskou až po Černovičky ve Slatině.

Oprava ulice Kneslova

Ve fázi územního řízení je nyní oprava ulice Cornovova. Dle dokumentů by oprava měla zahrnovat rekonstrukci vodovodu a kanalizace s realizací v letech 2015 a 2016 a vlastní opravu komunikace v roce 2016. Nově zde bude umožněna protisměrná cyklistická doprava pomocí cyklistických piktogramů.

Stromy Kneslova

Vy, co často chodíte po silnici, která spojuje za zdí Psychiatrické nemocnice ulici Cornovovu a Havraní, jste možná zaznamenali, že podél cesty bylo vykáceno velké množství stromů. I mě to zaujalo a zeptal jsem se na našem úřadě. Dle sdělení bylo důvodem kácení a řezu dřevin ohrožení bezpečného a spolehlivého provozu zařízení elektrizační soustavy. 

Černovická čítárna

IMG_1465

A na konec jedna událost, která mě moc potěšila. V Černovickém sdružení se nám podařilo zprovoznit první knihovnu, do které mohou lidé nosit knihy a zase si půjčit ty, které je zaujmou. Knihovna je umístěna v prostorách vinárny u Alberta a snad neprozradím nic tajného, že kvůli velkému zájmu a nabídce knih už se pomalu díváme po dalším místě, kam by se další knihovna mohla umístit. Věříme, že takto sousedé v Černovicích mohou vdechnout nový život knihám, na které by se jinak už jen prášilo doma v knihovně.

 

 

Napište reakci

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>