Svatý týden ve Španělsku

Stovky postav v kápích kráčí ulicemi a za nimi další desítky mladých mužů nesou na svých ramenou obrovský oltář se sochou Krista. Tak vypadá typický velikonoční průvod v mnoha španělských městech. Když jsme se s kamarády rozhodovali, kam se o letošních Velikonocích vydáme, byla volba Španělska trochu volbou náhodnou. Po návratu, ale musíme říct, že to byla volba správná. Velikonoce ve Španělsku jsou totiž opravdu jedinečné.
Protože Španělsko je velká země, stala se našim cílem Andalusie, ležící na jihu Pyrenejského poloostrova. Postupně jsme navštívili všechna velká města oblasti: Cordoba, Sevillu, Granadu, Cadiz či Jaen, ale i mnoho menších krásných měst, která nejsou turisticky tolik vyhledávaná. Kromě těchto historických měst, kde se snoubí prvky arabské a evropské architektury, jsme navštívili i britský Gibraltar a slezli jsme i přímým výstupem jeden dvoutisícový vrchol v pohoří Sierra Nevada.
Jak v těch velkých, tak i v menších městech jsme pravidelně potkávali průvody, které jsou neodmyslitelnou součástí slavení Svatého týdne ve Španělsku (Semana santa). Původ těchto procesí sahá do 16. století, kdy jejich rozvoj dosáhl vrcholu. Průvody organizují tzv. bratrstva, která jsou velice dobře organizovaná a mají pevnou hierarchii. Postupně na těchto i dalších stránkách se chceme tomuto fenoménu více věnovat a připravujeme i přednášku v rámci Moravsko-slezské křesťanské akademie.

Napište reakci

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>