Studenti dostanou za úkol navrhnout řešení oživení nábřeží brněnských řek

Studenti Fakulty architektury VUT dostanou od TOP 09 možnost navrhnout, jak oživit nábřeží řek v Brně. Oznámil to dnes zastupitel městské části Brno-Černovice Ladislav Kotík (TOP 09), který tři roky pořádá festival s názvem Překročme řeku s divadlem a aktivitami pro oživení nábřeží Svitavy. Studenti mají do léta navrhnout, jak oživit prostor u Svitavy mezi Křenovou a Olomouckou ulicí. Podle architekta Michala Palaščáka by tam mohly být domy u řeky s kavárnami a promenádou. Kromě Svitavy Brnem protéká ještě Svratka a Ponava.

Palaščák na VUT působí druhým rokem. Podle něj je město od řek odtržené. Proto se oživením prostoru kolem nich budou studenti zabývat v rámci bakalářských prací. „Cílem zadání je postavit domy u řeky, které v Brně chybí. Mělo by to být tak, že člověk vyjde z domu, je u řeky, bude tam promenáda, kavárna a nad ní se bude bydlet. Najednou ožije řeka i město. To mi v Brně chybí,“ uvedl Palaščák. Území mezi Křenovou a Olomouckou ulicí se nachází v městské části Brno-střed hned vedle Černovic. Podle Palaščáka radnice Brna-střed o aktivitě studentů ví. Po výsledcích by mohla začít jednání s městskou částí i s městem o konkrétních podobách změn. „Každý takovou aktivitu přivítá. Cílem je najít nejlepší řešení pro danou lokalitu,“ poznamenal architekt.

Výstavba u toků není s ohledem na možné povodně jednoduchá, dodal. Domy by nicméně podle něj mohly být i protipovodňovou bariérou. Palaščák vidí ve spolupráci mezi městem a školou velký potenciál, navíc je potřeba zkoordinovat městské části ležící u vody. Město už pracuje na několika projektech pro oživení nábřeží Svratky, kde mají vzniknout promenády. „Svratka se konečně řeší a Svitava je taková chudá příbuzná. V květnu nebo červnu bychom měli mít výsledky od studentů a chtěli bychom je prezentovat veřejnosti,“ doplnil člen brněnské TOP 09 Jindřich Cinka. Domy na veřejných pozemcích by potom mohlo stavět město nebo soukromý investor. „Pozemky jsme vybírali tak, aby to bylo co nejvíce zrealizovatelné. Je stále hlad po pozemcích v centru, a proto je dobrý přístup zahušťovat stavbu v lokalitách s velkým potenciálem,“ dodal Palaščák.
Zdroj: brnenskadrbna.cz

 

 

Napište reakci

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>