Sport s hořícím srdcem

Vancouver je nejlepší místo k životu svědčí o tom i úsměvy jeho obyvatel. Přesvědčit jsme se o tom mohli i během letošní olympiády.
„Jak se vám líbí v Kanadě? Komu jdete dneska fandit?“, zaznívá hned po vstupu do skytrainu, která je místní obdobou metra. S podobnými dotazy a nefalšovaným zájmem se setkáváme po celou dobu našeho pobytu ve Vancouveru. Kanaďané jsou opravdu upřímní, otevření a usměvaví a po několika hodinách pobytu v této krásné zemi se přesvědčíte o tom, že jejich zájem je opravdový, ne jen předstíraný či nařízený shora.
Vancouver byl v několika anketách označen „nejlepším místem pro život“. A po návštěvě tohoto města se přesvědčíte o tom, že to může být i pravda. Město leží u moře, ale těsně za jeho hranicemi se tyčí první hory a sjezdovky, uprostřed města najdete obrovský Stanley Park, součástí sítě městské hromadné dopravy jsou i lodě a vládne zde klidná a pohodová atmosféra.

Motto té letošní olympiády znělo „With glowing hearts, des plus briliant exploits“ (s hořícím srdcem, zářnější výkony). Vyjadřuje hrdost na vynikající výkony nejen sportovců, ale i všech dalších aktérů: trenérů, fanoušků i dobrovolníků. I v našich médiích se často objevovaly kritické názory a mluvilo se o tom, že tato olympiáda nebyla příliš dokonalá a mnoho věci se nepodařilo. Možná ale v tom bylo její kouzlo. Já jsem měl možnost potkat stovky dobrovolníků, kteří se i na nepříznivého počasí usmívali na návštěvníky a fanoušky, popřáli jim pěkný sportovní zážitek a poděkovali za účast. Pokud bylo třeba, tak rádi poradili a naučili se i nějaké to slovo česky. A to všechno s úsměvem.

Během olympiády jsme měli možnost navštívit nejrůznější sporty od hokeje po pro nás exotický curling. Samozřejmě jsme fandili našim sportovcům, ale mohli jsme obdivovat i výkony závodníků z ostatních zemí. Největší rivalita byla určitě cítit během hokejové zápasu se Slovenskem. Přesto po zápase obsadili Češi společně se Slováky hospůdky v okolí hokejového stadionu a bylo po rivalitě. Uvědomil jsem si v té chvíli, že i toto je význam sportu: je to univerzální jazyk, který má tu sílu spojovat lidi.

Tato pozitivní atmosféra byla pro mě asi největším zážitkem z celých olympijských her. Troufnu si říct, že větší než jakákoliv česká medaile. Možná i v našich životech i v naší politické činnosti přijdou chvíle, které jsme si, tak jak kanadští pořadatelé, představovali a naplánovali jinak, a nepovede se nám všechno na 100 procent. I přesto nám tak, jak Kanaďanům, mohou zůstat 2 věci, které nic nestojí a které zahřejí: úsměv a hořící srdce.

Napište reakci

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>