Pojďte k řece! Břehy Svitavy znovu ožijí festivalem

Převzato v webu týden.cz.

Nábřeží podél řeky Svitavy po roce opět ožije festivalem Překročme řeku. Akce se uskuteční v sobotu 20. srpna a letos se do ní zapojí všech sedm městských částí, které se kolem Svitavy rozkládají, řekla novinářům projektová manažerka festivalu Silvie Sanža. Cílem akce je přilákat obyvatele k břehům řeky a toto území časem zatraktivnit.

Jednotlivé městské části spojí parní vlak, který vyjede z Židenic a postupně zastaví na Cejlu, v Křenové ulici a svou trasu zakončí v Černovicích. „Původní myšlenka vyšla z Černovic, letos jsme program úspěšně rozšířili o další dvě městské části na celé území Brna,“ řekl Ladislav Kotík, předseda pořádajících spolků Černovické sdružení a Brněnská nábřeží. Cestu vlakem navíc doplní vystoupení kapely Slow Train Jam.

Hlavní pódium bude stejně jako loni na Černovickém nábřeží, kde se odpoledne vystřídá několik brněnských kapel. Pro návštěvníky bude připravený i říční trh, soutěže, dílny a stánek, kde budou prezentovány návrhy na zkulturnění nejrůznějších míst ve městě. „Do budoucna chceme vytvořit naučnou chmelnici na břehu řeky v Černovicích a v prostoru Cejlu propojit nábřeží s železnicí,“ uvedla Sanža.

Podle Kotíka má řeka Svitava pro město obrovský potenciál a spolky se dlouhodobě snaží upozornit na možnosti vyžití na nábřežích. Každá městská část si pro návštěvníky připravila kulturní nebo sportovní program. K prohlídkám se otevře pivovar Hauskrecht, areál bývalých jatek nebo husovická trolejbusová vozovna.

Sobotní program zakončí premiéra hry Hungerstein, kterou Divadlo Feste vytvořilo přímo pro tuto akci s tematikou poklesu zásob pitné vody. Při příležitosti festivalu se 13. srpna navíc uskuteční Piknik NaČisto, kdy dobrovolníci uklidí okolí řeky a vyrobí další nové lavičky na nábřeží.

Napište reakci

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>