Občané ptejte se, my vám možná odpovíme

Jeden kamarád na facebooku popsal velice trefně černovické zastupitelstvo jako jakési divadlo. Je to vlastně představení pro občany, které dle zákona prostě jednou za tři měsíce musí být. Prostě se sejdeme, schválíme ty nutné věci a doufáme, že se nám do toho nebude nikdo plést a hlavně nepřijde moc diváků.

Červnové zasedání se tomuto schématu moc nevymykalo. Na programu tak nebyly dle mého názoru dva hlavní problémy Černovic dneška: situace ve společnosti Pískovna Černovice a aktuální stav projednávání sídliště Kaménky. Proto jsme s kolegou Smrčkem navrhli oba body doplnit. To samozřejmě koaličními a spřízněně koaličními hlasy neprošlo.  A tak jsme se museli ptát  v Různém. O moc víc jsme se toho nedozvěděli. Na můj dotaz, jak vypadá zkoumání nevýhodných smluv společnosti, zareagoval jen starosta s informací, že on o tom žádné informace nemá. A kdo je má mít? Pan jednatel? Ten právě venku na chodbě sleduje tenis. A stejně vám nic neřekne, protože vždy se najde zákonný důvod, proč to či ono nejde. Stejně tak dopadly i další dotazy.

fotka_zastupko_jednacířádZa klasickou ilustraci chování současné koalice ovšem považuji okamžik, kdy byl schvalován nový jednací řád. Je pěkný, hezky podrobný a vzorově zarovnaný do bloku. Nově je zde také zařazen bod, kdy se občané a zastupitelé mohou ptát na cokoliv. Tedy dnes klasický bod Různé. Je fajn, že se na kterémkoliv zastupitelstvu budeme moci ptát na cokoliv. Méně fajn je, že na tyto body, které se nevejdou do programu navrženého radou (a jak bylo vidět, moc se tam toho nevejde), bude jen 30 minut. Ale když budeme mluvit rychle, tak se to nějak stihne. A ptát se mohou i občané. Ale pozor! Pokud nebude možné odpovědět přímo, občan se odpověď nedozví. Zastupitelům se totiž bude odpovídat do 30 dnů písemně, ale jenom jim. Myslel jsem, že je to chyba, a navrhl změnu a vypuštění tohoto omezení pro písemnou odpověď. Jenže ouha. Návrh neprošel a písemně se bude odpovídat jen vyšší kastě, tedy zastupitelům. Nevím, zda k ní chci patřit.

Napište reakci

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>