Moskva – den první

Když před několika měsíci přišla kamarádka s nápadem, že navštívíme její sestru, co zrovna studuje v Moskvě, řekli jsme si „Proč ne?“. To, že si říkáme tuto větu, se nám občas stává, ale tentokrát se „pročne“ stalo skutečností. A tak jsme v sobotu 11. 6. vyrazili sic bez té, která to iniciovala, do hlavního města východní mocnosti. A jak se dá do Moskvy dostat?
Možností je určitě spousta, ale nejlepší je určitě letecké spojení. Zakládám si na tom, že umím hledat výhodné letenky a snad jsem to i tentokrát potvrdil :-). Do noty nám zahrála do té doby pro mě neznámá společnost UTAIR, která v červnu začala lítat pravidelně mezi Moskvou a Brnem a Moskvou a Bratislavou. No a co je lepšího než se na cestu vydat trolejbusem z tuřanského letiště v Brně. Dopoledne jsem ještě zvládl jednu zkoušku, sbalil nutné věci a přesunul se trolejbusem do Tuřan. Cestou mi volali kolegové, kde jsem a že prý když přijedu dřív, tak i dřív poletíme. Nebyla to až tak legrace, protože na cestu se na této nové lince vydalo celkem 7 pasažérů. Letěli jsme letadlem Bombardier CRJ 200, který pojme asi padesát lidí a tak bylo v kabině poněkud prázdno. Trochu nás zarazil krok slečny na odbavení, která nám přepsala místa v letadle se slovy, že letadlo je nutné vyvážit. A vzhledem k tomu, že jsme byli usazeni do poslední řady, kde byl dost výrazný zvuk motoru, tak jsme si moc nepopovídali. Letecká společnost ale vše vynahradila servisem v kabině a bohatým jídlem, které překročilo naše očekávání (přeci jen v poslední době lítáme low-costama).
Po více než dvou hodinách pobytu ve vzduchu jsme přistáli na letišti Vnukovo. Toto letiště je nejmenší ze 3 moskevských, ale jinak funguje standardně a je spojeno s centrem města vlakem Airport Express. Vlak je poměrně drahý – 350 rublů, ale doveze vás za 35 minut přímo do centra města na Kyjevské nádraží. Existují i jiné a levnější možnosti, jak se na letiště dostat, ale k tomu až později.
Na Kyjevské stanici jsme se našli s Maruškou, již zmíněnou moskevskou studentkou, a vrhli se poprvé do víru moskevského metra. Nutno říct, že metro samo o sobě je zážitkem. Je velké, hlučné, rychlé a vyzdobené. Během krátké doby vám umožní překonat velké vzdálenosti. Našim cílem bylo dostat se do hotelu Slavia, což vzhledem k tomu, že jsme cestu přesně neznali, nebylo jen tak jednoduché. Využili jsme pro nás nový dopravní prostředek – maršrutku (jakýsi minibus, který jezdí po dané trase, většinou čeká až se naplní a prostě jede a zastavuje dle potřeby) a nakonec i taxi. První dojem z Moskvy byl možná rozpačitý. Přeci jen je tam standard služeb trochu posunutý. O to více nás potěšil Hotel Slavia, který byl čistý, dobře vybavený a za dobrou cenu.

Napište reakci

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>