Jak se utopit na kole

Po pěkném pátečním večeru a ranní topince u přátel v obci, které má v názvu drakobijce, jsem se vydal na cestu domů do Černovic. Na kole. Protože se ona obec nachází v oblasti, která je nasáklá krví vojáků z bitvy u Slakova, pocítil jsem cestou do Šlapanic zahanbení, že mnohá z těchto slavných míst neznám. Mou pozornost upoutal vrch Žuráň.

Tento vrchol je vytvořený uměle nad hroby z období stěhování národů. Více o dávné historii kopce zde. Byl velitelským stanovištěm Napoleona a odsud 2. prosince 1805 poté, co se dozvěděl o záměrech nepřátel odříznout jim cestu do Vídně, vydal příkaz ke geniálnímu útoku (lví skok) na pozice nepřátel na Prateckém návrší. Událost připomíná kvádr, který vytvořil architekt Vojtěch Kerhart a odhalen byl v roce 1930. V horní části pomníku je znázorněna situace na bojišti těstě před bitvou.

Pro ty, kdo vládnou Napoleonovým jazykem, toto je údajný jeho projev před bitvou:

Soldats je suis content de vous,vous avez à la journée d’Austerlitz justifié tout ce que j’attendais de votre intrépidité vous avez dévoilé vos ailes d’une immortelle gloire.Soldats,lorsque le peuple français plaça sur ma tête la couronne impériale je la fiais en vous pour la mener toujours en ce grand éclat qui seul pouver donner du prix à mes yeux.Soldats,lorsque tout ce qui est nécessaire pour assurer le bonheur et la prospérité de votre patrie sera accomplit je vous ramenerais en France là vous serais l’objet de mes tendres solicitudes,mon peuple vous reverras avec joie et il vous suffiras de dire:j’étais à la bataille d’Austerlitz pour que l’on vous réponde voilà un brave.

Celé okolí je plné památek a stanovišť na tuto více než 200 let starou bitvu, tak snad další podrobnosti někdy příště. A teď si možná čtenář říká, co je to za hloupý nadpis článku? No prostě některé dojmy jsou silnější než Napoleon. Cestou zpět do Brna jsem zvolil okliku přes Podolí a Mariánské údolí do Líšně. Poprchávalo, ale protože se mi zdálo být po čase opět plný energie, zlákal mě ukazatel s názvem Brněnské kolečko, teda jakási cyklotrasa kolem Brna. No proč to nezkusit. Mé plány ale po asi 10 kilometrech překazil déšť, kdy jsem při jízdě občas měl pocit, že se topím a nebo mi aspoň spadnou navlhlé tepláky :-).  Nezbylo než se vrátit přímou cestou na Havraní ulici.

Napište reakci

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>