Černovické poznámky

Pár poznámek v den, kdy slavíme svatého Martina:

– hodný Sobotka a zlý Hašek, k tomu svobodný Rath

– jak přijít k bytu v Brně a smí to dělat i zastupitel?

– Svatomartinské víno – mladé a naše

Sobotka jako zachránce demokracie, Hašek jako největší škůdce. Obecně máme rádi černobílá řešení a vysvětlení a tak se nelze divit, že dříve pro veřejnost necharismatický Sobotka je nyní prezentován jako odhodlaný vůdce, který razantně řeší situaci ve své straně. Není pochyb, že politik (Michal Hašek), který lže a který třeba v minulosti získal velice zvláštně titul doktora práv, by v zahraničí už dávno skončil. Na druhou stranu to, že někdo vyhraje jen díky tomu, jak neschopně a nemožně se chovají a jednají jeho sociálně-demokratičtí NEpřátelé, není ještě zárukou, že ten dotyčný je stělesněním nevinnosti a zárukou demokracie.

Co mě více záraží, je pozornost, která je tomuto sporu věnována. Online a živé přenosy z jednání orgánů ČSSD plnily stránky novin a obrazovky televizí. K jednotlivým výrokům v podstatě kohokoliv z účinkujících se vyjadřují komentátoři a politologové. Říkám si, zda by media alespoň část tohoto čas neměl věnovat například vyjednávání koalice v sousedním Německu. I když se to nezdá, tak rozhodnutí budoucí německé vlády či naší ČNB mají možná větší vliv na naši ekonomiku než to, jak dopadne jednání nějakého ÚVV.

Propuštěn na svobodu byl dnes David Rath. Nechci nijak soudit jeho kauzu, ale jestli není stát a jeho orgány schopen za rok a půl tuto kauzu dotáhnout do nějakého konce a rozhodnutí, tak je to prostě o neschopnosti státu a špatném nastavení celého systému.

V Brněnském deníku se dnes objevil další článek, který řeší přidělování bytů u nás v Černovicích. Jak je správně napsáno, tak právně je vše v pořádku. Koupit si privatizovaný byt není nic proti ničemu. Jen stále přemýšlím, zda je vše v pořádku i z pohledu etiky, protože systém prodeje bytů je extrémně výhodný vůči těm, kteří ho kupují a dlouhodobě v něm žili. Díky vlastním zkušenostem z minulosti s těmi, kteří dobře ví, co je a není správné, nedovedu a nechci posuzovat, co je a není morální. Jen se sám sebe ptám, zda je povinností zastupitele se chovat trochu jinak než zbytek populace. Nevím, pořád si říkám, že ano.

Na brněnském náměstí Svobody jsem dnes ochutnal asi deset vzorků Svatomartinského vína. To víno určitě není to nejkvalitnější, co vinaří produkují, ale celá tato akce je povedeným marketingovým tahem. Myslím, ale že je to krok spráným směrem a je úžasné, kolik lidí se ve všední den sejde, aby postáli a ochutnali mladé víno.

Pěkný svatomartinský den.

Napište reakci

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>